Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8 - 15 maja 2024r.)
"Biblioteka - miejsce na czasie"- pod tym hasłem obchodziliśmy tegoroczny XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja 2024 r. "Święto Bibliotek" to dobra okazja do zorganizowania różnych akcji i imprez promujących Bibliotekę, książkę i czytelnictwo.
Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Tomyślu włączyła się w obchody, realizując ciekawy program:
8 maja
W dniu Bibliotekarza i Bibliotek odwiedziłyśmy Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zbąszyniu. Osoby niepełnosprawne wysłuchały prezentacji o różnych typach bibliotek. Pokazałyśmy im również zdjęcia najciekawszych bibliotek świata, a także poznali oni ciekawostki książkowe i biblioteczne, czyli m.in. jaka jest najmniejsza i największa książka, jaka jest najstarsza i największa biblioteka w Polsce i na świecie.Bardzo dziękujemy za wysłuchanie naszych prelekcji i za życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza.
9,10,13 maja
Klasy drugie i trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu uczestniczyły w zajęciach czytelniczych z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali dwóch opowiadań: na podstawie powieści Carla Collodiego "Pinokio" oraz "Pory roku, czyli Rok i jego cztery córki" autorstwa Barbary i Tomasza Piątkowskich. Następnie dzieci odpowiadały na pytania związane z tekstem oraz dzieliły się swoimi wrażeniami.
14 maja
Pani Agata Pawlaczyk, nauczyciel bibliotekarz z filii we Wrześni przeprowadziła dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu bardzo ciekawy wykład pt: "Zioła w profilaktyce i terapii chorób wirusowych górnych dróg oddechowych". Uczestnicy spotkania dowiedzieli się czym jest odporność i jakich ziół używać by ją wzmacniać. Pani Agata pokazała również seniorom jak odróżnić te "dobre i pożyteczne" zioła od tych "złych i trujących".
Tego samego dnia w Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Tomyślu odbyło się spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy. Tematem pierwszej części spotkania był Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Uczestnicy sieci rozmawiali na temat inspiracji do rozwijania kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży, omówili zaplanowane działania w ramach Programu, zaprezentowali przykłady własnych projektów oraz dyskutowali na temat form promocji czytelnictwa w szkołach. W drugiej części podobnie jak seniorzy wysłuchali wykładu poprowadzonego przez panią Agatę Pawlaczyk o ziołach.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród seniorów jak i nauczycieli bibliotekarzy. Padło również wiele pytań, na które Pani Agata w miarę swojej wiedzy odpowiedziała.
Podsumowując Tydzień Bibliotek w naszej placówce przebiegał niezwykle intensywnie. Wszystkim uczestnikom naszych warsztatów, prelekcji, spotkań bardzo dziękujemy.